BAS40-06/ZLR
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO236AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
BAS40-06/ZLR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 40 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)