MUR20005CT
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 50V 200A 2TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MUR20005CT PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C