MDD600-12N1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 1.2KV 600A WC-500
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MDD600-12N1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 500 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1200 V