NXPSC20650WQ
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
NXPSC20650WQ PDF
Package:Tube
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 650 V
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)