HTZ260G16K
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 16.8KV 4.7A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
HTZ260G16K PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):16800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):4.7A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:16 V @ 12 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 16800 V