MURF20005R
Description
DIODE MODULE 50V 200A TO244
DataSheet
MURF20005R PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C