VS-12EWH06FN-M3
Description
DIODE GEN PURP 600V 12A TO252
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-12EWH06FN-M3 PDF
Type Description
Series:FRED Pt®
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.5 V @ 12 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:TO-252, (D-Pak)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C