PMEG3005EL,315
Description
DIODE SCHOT 30V 500MA DFN1006-2
DataSheet
PMEG3005EL,315 PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:30pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-882
Supplier Device Package:DFN1006-2
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)