1N4151WS-HE3-08
Description
DIODE GEN PURP 50V 150MA SOD323
DataSheet
1N4151WS-HE3-08 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):150mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 50 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-76, SOD-323
Supplier Device Package:SOD-323
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C