IDW50E60FKSA1
Description
DIODE GEN PURP 600V 80A TO247-3
DataSheet
IDW50E60FKSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):80A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2 V @ 50 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):115 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-3
Supplier Device Package:PG-TO247-3
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C