MBRB10100-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBRB10100-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D²PAK
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 125°C