PMEG045V150EPDAZ
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A CFP15
DataSheet
PMEG045V150EPDAZ PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:490 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):19 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:900 µA @ 15 V
Capacitance @ Vr, F:1870pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:CFP15
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C