SS1010-F1-0000HF
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A DO214AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SS1010-F1-0000HF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AB, SMC
Supplier Device Package:DO-214AB (SMC)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C