T85HFL40S05
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 400V 85A D-55
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
T85HFL40S05 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 mA @ 400 V