PMEG3005EGWX
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOD123
DataSheet
PMEG3005EGWX PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:430 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:55pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123
Supplier Device Package:SOD-123
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)