VS-60EPS16-M3
Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 60A TO247AC
DataSheet
VS-60EPS16-M3 PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.15 V @ 60 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247AC Modified
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C