W7395ED450
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 2.7KV 7395A W112
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
W7395ED450 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2.7 kV
Current - Average Rectified (Io):7395A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 7 kA
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):69 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:120 mA @ 2.7 kV
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:DO-200AE
Supplier Device Package:W112
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 160°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SS13L RQG
SS13L RQG
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SUB SMA