RGP02-20E-E3/54
Description
DIODE GEN PURP 2KV 500MA DO204
DataSheet
RGP02-20E-E3/54 PDF
Type Description
Series:SUPERECTIFIER®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2000 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 100 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 2000 V
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
NTE5824
NTE5824
R-1000V 12A FAST RECOVERY
RS3JHE3_A/I
RS3JHE3_A/I
DIODE GEN PURP 600V 3A DO214AB
1N5820
1N5820
RECTIFIER, SCHOTTKY, 3A, 20V
RGP02-20E-E3/54
RGP02-20E-E3/54
DIODE GEN PURP 2KV 500MA DO204
A21,BK
A21,BK
BOX ABS BLACK 4.25"L X 2.6"W
DB1A
DB1A
BRIDGE RECTIFIER DIODE, 1A, 100V