RL1N1200F
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1200V 1A A405
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RL1N1200F PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:15pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:A-405
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C