VB20120SG-E3/4W
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO263AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VB20120SG-E3/4W PDF
Type Description
Series:TMBS®
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.33 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263AB
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C