VS-25FR10
Description
DIODE GEN PURP 100V 25A DO203AA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-25FR10 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 78 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:12 mA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:DO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device Package:DO-203AA
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C