NRVTS10120MFST1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 10A 5DFN
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NRVTS10120MFST1G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:820 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package:5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C