RF201LAM4STR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 400V 1.5A PMDTM
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RF201LAM4STR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 1.5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-128
Supplier Device Package:PMDTM
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)