MBRH12040R
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120A D-67
DataSheet
MBRH12040R PDF
Part Status:Active
Diode Type:Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 120 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:D-67 HALF-PAK
Supplier Device Package:D-67
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C