SK5200AFL-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 5A DO221AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SK5200AFL-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-221AC, SMA Flat Leads
Supplier Device Package:DO-221AC (SMA-FL)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C