W6672TJ350
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.9KV 6672A -
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
W6672TJ350 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1.9 kV
Current - Average Rectified (Io):6672A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.37 V @ 5000 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):52 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 mA @ 1.9 kV
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:TO-200AF
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 160°C