FERD20U50DJF-TR
Description
DIODE RECT 50V 20A POWERFLAT
DataSheet
FERD20U50DJF-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:510 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:800 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-PowerVDFN
Supplier Device Package:PowerFlat™ (5x6)
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)