SDT10100P5-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
SCHOTTKY RECTIFIER PDI5 T&R 1.5K
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SDT10100P5-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:80 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:PowerDI™ 5
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C