RB531SM-30FHT2R
Description
DIODE (RECTIFIER FRD) 30V-VR 0.2
DataSheet
RB531SM-30FHT2R PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:350 mV @ 10 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 10 V
Supplier Device Package:EMD2
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)