BAV100-GS08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 50V 250MA SOD80
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BAV100-GS08 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):250mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 100 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:1.5pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)