127SPC020A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 120A SPD-3A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
127SPC020A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:480 mV @ 120 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:12 mA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:8100pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SPD-3A
Supplier Device Package:SPD-3A
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C