NRVBAF3200T3G
Description
200 V, 3.0 A SCHOTTKY RECTIFIER
DataSheet
NRVBAF3200T3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:840 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-221AC, SMA Flat Leads
Supplier Device Package:SMA-FL
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C