DSI45-16A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 45A TO247AD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DSI45-16A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io):45A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.28 V @ 45 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247AD
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C