PMEG3002AESFYL
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 0.2A SOD962
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
PMEG3002AESFYL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:470 mV @ 200 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):1.37 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:80 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:22pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:DSN0603-2
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)