VS-40HF160
Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 40A DO203AB
DataSheet
VS-40HF160 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 125 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:4.5 mA @ 1600 V
Supplier Device Package:DO-203AB
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 160°C