SRAS20150HMNG
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO263AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SRAS20150HMNG PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.02 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C