BAS40X-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
SMALL SIGNAL SCHOTTKY DIODESOD-5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BAS40X-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 40 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 nA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:4pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:SOD-523
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C