SD060SC200A.T
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DIE
DataSheet
SD060SC200A.T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):3A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:70 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:60pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Die
Supplier Device Package:Die
Operating Temperature - Junction:200°C (Max)