NTS12100EMFST3G
Description
RECTIFIER DIODE, SCHOTTKY, 12A,
DataSheet
NTS12100EMFST3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:730 mV @ 12 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:55 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C