SD175SB45B.T
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
PIV 45V IO 30A CHIP SIZE 175MIL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SD175SB45B.T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:640 mV @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:800 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:1600pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Die
Supplier Device Package:Die
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C