DSEP60-06AT-TUB
Description
DIODE GEN PURP 600V 60A TO268AA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DSEP60-06AT-TUB PDF
Type Description
Series:HiPerFRED™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.04 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:650 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device Package:TO-268AA
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C