180NQ045R-1
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
180A, 45V, PRM1-1, POWER MODULES
DataSheet
180NQ045R-1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):180A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 180 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:15 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:5800pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:HALF-PAK
Supplier Device Package:PRM1-1 (Half Pak Module)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C