PMEG120G30ELPJ
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
PMEG120G30ELP/SOD128/FLATPOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
PMEG120G30ELPJ PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:SiGe (Silicon Germanium)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:840 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):11 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 nA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:103pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-128
Supplier Device Package:CFP5
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)