PMEG060V030EPDZ
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A CFP15
DataSheet
PMEG060V030EPDZ PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:530 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):12 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:350pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:CFP15
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)