BAS70T-7-F
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT523
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BAS70T-7-F PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):70 V
Current - Average Rectified (Io):70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 15 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:2pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOT-523
Supplier Device Package:SOT-523
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C