V12P8-M3/86A
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 4.3A TO277A
DataSheet
V12P8-M3/86A PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
Current - Average Rectified (Io):4.3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:660 mV @ 12 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 80 V
Capacitance @ Vr, F:-
Supplier Device Package:TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C