MURH10060R
Description
DIODE GEN PURP 600V 100A D-67
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MURH10060R PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):110 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 600 V