S15KCHM6G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 800V 15A DO214AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
S15KCHM6G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 15 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:93pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AB, SMC
Supplier Device Package:DO-214AB (SMC)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C