SB10-05P-TD-E
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 1A PCP
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SB10-05P-TD-E PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):10 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:80 µA @ 25 V
Capacitance @ Vr, F:52pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-243AA
Supplier Device Package:SOT-89/PCP-1
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C