V3PM15HM3/H
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
SCHOTTKY RECTIFIER 3A 150V SMP
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
V3PM15HM3/H PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):1.8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:760 mV @ 1.5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:180pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-220AA
Supplier Device Package:DO-220AA (SMP)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C